Okna PVC czy okna PCV? - Która nazwa jest poprawna?

10-06-2024

Wybór odpowiednich okien do domu jest kluczowy nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim na komfort i efektywność energetyczną. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów okien, aczkolwiek jednym z najpopularniejszych są okna wykonane z polichlorku winylu. Jak się jednak na nie mówi - okna PCV czy PVC?

Okna PCV czy PVC - która nazwa jest poprawna?

Polichlorek winylu jest materiałem syntetycznym o niebywale szerokim zastosowaniu, szczególnie w produkcji okien. W naszym kraju przyjęła się jego nazwa PCV, która jest skrótem od pełnej nazwy - polichlorek winylu. Nazwa ta jest zgodna z zasadami języka polskiego, w którym to nazwy materiałów nierzadko są skracane i przystosowywane do lokalnych norm językowych. Pomimo że w międzynarodowych kręgach powszechnie używana jest nazwa PVC, to na polskim rynku okiennym spotykamy się głównie z określeniem PCV. Obie nazwy są w pełni poprawne, ale warto mieć na uwadze kontekst, w którym ich używamy. Producent okien plastikowych zazwyczaj używa nazwy PCV, co powinno być znacznie bardziej zrozumiałe i przystępne dla polskiego konsumenta.

Wybór okien PCV nie jest taki prosty. Wiele zależy od tego, na co stawiamy - czy liczy się wyłącznie cena, czy także i jakość. Na szczęście można to ze sobą połączyć, wybierając okna PVC od sprawdzonego, polskiego producenta. Takim jest właśnie KMM Okno, które dostarcza produkty na terenie województwa łódzkiego, w tym także okna w Pabianicach, Łodzi, Zgierzu. 

Zalety okien PCV/PVC

Wybierając okna do domu, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, które przemawiają na korzyść okien PCV/PVC. Przede wszystkim, są one niezwykle trwałe i odporne na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Dzięki temu, okna te mogą służyć przez wiele lat bez konieczności ich częstej wymiany. Co więcej, są one naprawdę łatwe w utrzymaniu. Należy bowiem podkreślić, iż nie wymagają regularnego malowania ani specjalistycznych zabiegów konserwacyjnych. Okna PCV/PVC charakteryzują się również fenomenalnymi właściwościami izolacyjnymi. Chronią wnętrze domu przed niepożądaną utratą ciepła zimą i nadmiernym nagrzewaniem się latem, co przekłada się na oszczędności w zużyciu energii. Nie można zapomnieć o tym, że dzięki nowoczesnym technologiom produkcji są one również skuteczną barierą akustyczną, co jest bardzo istotne w miastach i miejscach o sporym natężeniu hałasu. Wybierając okna PCV dla siebie, zwróć uwagę na ich:

  • cenę;
  • wielkość;
  • przeznaczenie;
  • dodatkowe funkcje.

Okna PCV/PVC a inne materiały - ciekawostki

Na rynku dostępne są nie tylko okna PCV, ale także te wykonane z innych materiałów, do których zaliczamy chociażby drewno czy aluminium. Każdy z tych materiałów ma swoje wyjątkowe właściwości i przymioty. Producent okien aluminiowych podkreśla, że okna aluminiowe są bardzo lekkie, a jednocześnie naprawdę wytrzymałe. Aluminium pozwala na tworzenie dużych przeszkleń bez ryzyka deformacji ramy, co jest bardzo dobre w nowoczesnych projektach architektonicznych. Z kolei drewno cechuje się estetycznym wyglądem i ciepłem, które dodaje wnętrzom świetnego charakteru. Drewniane okna wymagają jednak częstej konserwacji, aby zachować swoje właściwości na lata. Porównując te materiały z oknami PCV/PVC, można zauważyć, że polichlorek winylu oferuje optymalne połączenie trwałości, estetyki oraz efektywności kosztowej, dzięki czemu jest prawdopodobnie najlepszym wyborem dla wymagających klientów. Sprawia to, że niemal każdy producent okien decyduje się na wprowadzenie do swojej oferty okien PCV, aby sprostać oczekiwaniom współczesnych konsumentów.

 

*Treść sponsorowana