Jakie są najczęstsze problemy z materacami i meblami piankowymi i jak można im zaradzić?

14-03-2023

Meble i materace piankowe są lekkie, stabilne oraz bezpieczne dla dzieci. Z ich pomocą stworzysz przytulną przestrzeń zarówno dla maluszków, jak i dla starszych domowników. Sofki oraz foteli spełnią oczekiwania pociech w wieku od 12 miesięcy do ok. 7-9. Z kolei turystyczne materace zadowolą nastolatków i dorosłych. Poznaj najczęstsze problemy związane z tego typu wyposażeniem. Podpowiadamy, jak można im zaradzić.

 

Deformacja mebli i materacy piankowych

 

Długotrwała i intensywna eksploatacji mebli oraz materacy wykonanych z pianki może doprowadzić do deformacji gąbki. Niska jakość gąbki, niedopasowanie wyposażenia do masy ciała użytkownika 

 czy niewłaściwe przechowywanie to jedne z przyczyn tego zjawiska. Materace odkształcają się w miejscach, na których najczęściej śpimy przez wiele lat. To z kolei obniża komfort snu. Aby temu zapobiec, warto zwrócić uwagę na równomierne korzystanie z pianki tapicerskiej. Materace warto co jakiś czas przewrócić na drugą stronę. Podobnie jest z wypełnieniem rozkładanych modeli i mebli dziecięcych takich jak sofki lub foteliki.

 

Wysoka temperatura i wchłanianie wilgoci

 

Wielu użytkowników narzeka na to, że pianka tapicerska zatrzymuje ciepło. W konsekwencji powoduje dyskomfort w trakcie snu, ponieważ niektórzy ludzie bardziej się pocą. Jeśli ten problem dotyczy również Ciebie, zdecyduj się na materac wykonany z pianki o większym stopniu hydrofilności albo zaopatrz się w specjalny pokrowiec, który pomoże Ci utrzymać niższą temperaturę. 

 

Pianka doskonale absorbuje wilgoć. Jej nadmiar prowadzi do rozwoju pleśni oraz grzybów, zagrażając naszemu zdrowiu. Z tego powodu należy chronić gąbkę przed rozlaniem płynów czy zasikaniem. W tej sytuacji doskonale sprawdzą się podkłady. Możesz je rozłożyć na materacu pod prześcieradłem albo pod pokrowcem. Ważną rolę odgrywa też wietrzenie pomieszczeń.

 

Niska odporność materacy i mebli piankowych na ogień

 

Zdecydowana większość pianek tapicerskich dostępnych na rynku jest łatwopalna. Takie wyposażenie błyskawicznie się pali i ułatwia rozprzestrzenianie się ognia. Jeśli Twój wystrój jest pozbawiony certyfikatów na trudnopalność, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe w pomieszczeniach. Dzięki nim możesz uratować życie Twoje oraz bliskich.

Podsumowanie: Jakie są najczęstsze problemy z materacami i meblami piankowymi i jak można im zaradzić?

 

Meble oraz materace zaprojektowane z pianki tapicerskiej zapewniają komfort, jeśli są prawidłowo użytkowane i pielęgnowane. Aby przedłużyć ich żywotność, trzymaj je z daleka od grzejnika czy innych źródeł ciepła. Pod wpływem intensywnej ekspozycji na promieniowanie UV, gąbka może się przebarwiać. Warto ją chronić przed słońcem, by opóźnić jej zużycie. 

Polecane produkty

Polecane artykuły

Jak dbać o materac i meble piankowe, aby utrzymać ich jakość na dłużej?

Jak dbać o materac i meble piankowe, aby utrzymać ich jakość na dłużej?

17-05-2023
Prawidłowa pielęgnacja oraz użytkowanie materacy i mebli piankowych zwiększa ich żywotność. Popularne wyposażenie wnętrz szybciej się zużyje, jeśli nie będziesz się stosować do kilku prostych zasada. Dzięki naszym wskazówkom zaoszczędzisz sporą sumę pieniędzy w dłuższej...
Jak wykorzystać meble piankowe do aranżacji wnętrz?

Jak wykorzystać meble piankowe do aranżacji wnętrz?

24-05-2023
Meble piątkowe stwarzają ogromne możliwości aranżacyjne. Doskonale sprawdzają się zarówno w domu, jak i w przestrzeni publicznej. Podpowiadamy, jak je wykorzystać we wnętrzach, by stworzyć ciekawy wystrój oraz zadbać o komfort. Poznaj nasze inspiracje.   Meble piankowe w pokoju...
Miękka sofka do pokoju dziecka - czy to dobre rozwiązanie?

Miękka sofka do pokoju dziecka - czy to dobre rozwiązanie?

08-02-2023
Miękka sofka do pokoju dziecka to praktyczne wyposażenie wnętrza przeznaczonego dla dzieci, które ukończyły 12 miesięcy. Spełnią one też oczekiwania przedszkolaków oraz niektórych uczniów klas 1-3. Czy rzeczywiście warto się na nią zdecydować? W tym artykule odpowiadamy na...